Equality Kansas announces general election endorsements

0
285

Equality Kansas on Friday released its statehouse endorsements for the upcoming legislative races in the general election.

In some cases, the group offered detailed explanations about how it reached its decisions. You can find that summary here.

Senate races

District 1
Endorsed candidate: Kirk Miller, Democrat
Opponent: state Sen. Dennis Pyle, Republican

District 3
Endorsed candidate: state Sen. Tom Holland, Democrat
Opponent:
 state Rep. Willie Dove, Republican

District 4
Endorsed candidate: 
state Sen. David Haley, Democrat
Opponent: Sam Stillwell, Republican

District 5
Endorsed candidate: 
state Rep. Jeff Pittman, Democrat
Opponent: state Sen. Kevin Braun, Republican

District 6
Endorsed candidate: 
state Sen. Pat Pettey, Democrat
Opponent: Diana Whittington, Republican

District 7
Endorsed candidate: Ethan Corson, Democrat
Opponent: Laura McConwell, Republican

District 8
Endorsed candidate: state Rep. Cindy Holscher, Democrat
Opponent: James Todd, Republican

District 9
Endorsed candidate: Stacey Knoell, Democrat
Opponent:  Beverly Gossage, Republican

District 10
Endorsed candidate: 
Lindsey Constance, Democrat
Opponent: state Sen. Mike Thompson, Republican

District 11
Endorsed candidate: Joy Koesten, Democrat
Opponent: 
state Rep. Kellie Warren, Republican

District 12
Endorsed candidate:
Mike Bruner, Democrat
Opponent: state Sen. Caryn Tyson, Republican

District 13
No endorsement
Democrat:
Nancy Ingle
Republican: state Sen. Richard Hilderbrand

District 16
No endorsement

Republican: state Sen. Ty Masterson
Democrat: Timothy Don Fry II

District 17
Endorsed candidate:
Stephen Vecchione, Democrat
Opponent:
state Sen. Jeff Longbine, Republican

District 18
Endorsed candidate: 
Tobias Schlingensiepen, Democrat
Opponent: Kristen O’Shea, Republican

District 19
Endorsed candidate: state Sen. Anthony Hensley, Democrat
Opponent: 
Rick Kloos, Republican

District 20
Endorsed candidate:
state Rep. Brenda Dietrich, Republican
Opponent: 
Rachel Willis, Democrat

District 21
Endorsed candidate: state Sen. Dinah Sykes, Democrat
Opponent: 
Tom Bickimer, Republican

District 22
Endorsed candidate:
state Sen. Tom Hawk, Democrat
Opponent: Craig Bowser, Republican

District 23 
Endorsed candidate: Wendy Budetti, Democrat
Opponent: state Sen. Rob Olson, Republican

District 25
Endorsed candidate: 
state Sen. Mary Ware, Democrat
Opponent: Vail Fruechting, Republican

District 27
Endorsed candidate: Mike McCorkle, Democrat
Opponent: state Sen. Gene Suellentrop, Republican

District 28
Endorsed candidate: state Rep. Jim Ward, Democrat
Opponent: state Sen. Mike Petersen, Republican

District 29
Endorsed candidate:
state Sen. Oletha Faust-Goudeau, Democrat
Opponent: Myron L. Ackerman, Republican

District 30
Endorsed candidate: Melissa Gregory, Democrat
Opponent: state Rep. Renee Erickson, Republican

District 34
Endorsed candidate: 
Shanna Henry, Democrat
Opponent: Mark Steffen, Republican

District 37
Endorsed candidate: 
Becca Peck, Democrat
Opponent: state Sen. Molly Baumgardner, Republican

District 38
No Endorsement
Democrat:
 Edgar Pando
Republican: state Sen. Bud Estes

District 40
Endorsed candidate:
Larry Dreiling, Democrat
Opponent: state Sen. Rick Billinger, Republican

House races

District 2 
Endorsed candidate: state Rep. Ken Collins, Republican
Opponent: Lynn Grant, Democrat

District 3
Endorsed candidate:
state Rep. Monica Murnan, Democrat
Opponent: Chuck Smith, Republican

District 4
Endorsed candidate:
 Bill Meyer, Democrat
Opponent: state Rep. Trevor Jacobs

District 5
Endorsed candidate:
state Rep. Mark Samsel, Republican
Opponent: Roger Sims, Democrat

District 9
Endorsed candidate:
state Rep. Kent Thompson, Republican
Opponent: Alana Cloutier, Democrat 

District 13
Endorsed candidate: Mark Pringle, Democrat
Opponent: 
state Rep. Joe Newland, Republican

District 14
Endorsed candidate: Angela Justus Schweller, Democrat
Opponent: state Rep. Charlotte Esau, Republican

District 15
Endorsed candidate:  Cole Fine, Democrat 
Opponent: state Rep. John M. Toplikar, Republican

District 16
Endorsed candidate: Linda Featherston, Democrat
Opponent: Rashard Young, Republican

District 17
Endorsed candidate: Jo Ella Hoye, Democrat
Opponent: Kristine Sapp, Republican

District 18
Endorsed candidate: state Rep. Cindy Neighbor, Democrat
Opponent: Cathy Gordon, Republican

District 20
Endorsed candidate: Mari-Lynn Poskin, Democrat
Opponent: Jane Dirks, Republican

District 21
Endorsed candidate: state Rep. Jerry Stogsdill, Democrat
Republican: Bob Reese, Republican

District 23
Endorsed candidate: state Rep. Susan Ruiz, Democrat
Opponent: Jeff Shull, Republican

District 26
Endorsed candidate: Michael Shimeall, Democrat
Opponent: state Rep. Adam Thomas, Republican

District 27
Endorsed candidate:
Sona Patel, Democrat
Opponent: state Rep. Sean Tarwater, Republican

District 28 
Endorsed candidate: Sally Jercha, Democrat
Opponent:
 Carl Turner, Republican

District 29
Endorsed candidate: 
state Rep. Brett Parker, Democrat
Opponent: Jerry Clinton, Republican

District 30
Endorsed candidate: 
state Rep. Brandon Woodard, Democrat
Opponent:
 Laura Williams, Republican

District 31
Endorsed candidate: 
state Rep. Louis Ruiz, Democrat
Opponent: Landon Griffith, Republican

District 32
Endorsed candidate:
state Rep. Pam Curtis, Democrat
Opponent: Greg Conchola, Republican

District 33
Endorsed candidate:
state Rep. Tom Burroughs, Democrat
Opponent: Jordan Mackey, Republican

District 35
Endorsed candidate:
state Rep. Broderick Henderson, Democrat
Opponent: Mark David Snelson, Republican

District 36
Endorsed candidate: state Rep. Kathy Wolfe Moore, Democrat
Opponent: Mark Gilstrap, Republican

District 37
No endorsement
Democrat:
 Aaron Coleman
Write-in candidates: state Rep. Stan Frownfelter, Democrat; Kristina Smith, Republican; and Keith Jordan.

District 38
Endorsed candidate:  Sherri Grogan, Democrat
Opponent: Timothy Johnson, Republican

District 39
Endorsed candidate:  
Les Lampe, Democrat
Opponent: 
state Rep. Owen Donohoe, Republican

District 40
Endorsed candidate: Joana Scholtz, Democrat
Opponent:
 state Rep. David French, Republican

District 41
Endorsed candidate:
Mike Griswold, Democrat
Opponent:
Pat Proctor, Republican

District 43
Endorsed candidate: Pamela Finley, Democrat
Opponent: state Rep. Bill Sutton, Republican

District 47
No endorsement

Republican: state Rep. Ronald B. Ellis
Democrat: Michael Caddell

District 48
Endorsed candidate: 
state Rep. Jennifer Day, Democrat
Opponent:
 Terry Frederick, Republican

District 49
Endorsed candidate: Katie Dixon, Democrat
Opponent: state Rep. Megan Lynn, Republican

District 50
No endorsement

Republican: state Rep. Fred Patton
Democrat: Timothy Reed

District 52
Endorsed candidate:
Mary Lou Davis, Democrat
Opponent: Jesse Borjon

District 53
Endorsed candidate:
state Rep. Jim Gartner, Democrat
Opponent: Jeff Coen, Republican

District 54
Endorsed candidate:
John Brosz, Democrat
Opponent: state Rep. Ken Corbet, Republican

District 55
Endorsed candidate: 
state Rep. Annie Kuether, Democrat
Opponent: Janlyn Nesbett Tucker, Republican

District 56
Endorsed candidate:
state Rep. Virgil J. Weigel, Democrat
Opponen: Timothy Clothier, Republican

District 57
Endorsed candidate: state Rep. John Alcala, Democrat
Opponent: Michael Martin, Republican

District 58
Endorsed candidate:
state Sen. Vic Miller, Democrat
Opponent: Geoffrey Gawdun, Republican

District 59
Endorsed candidate: state Rep. Blaine Finch, Republican
Opponent: Caren Rugg, Democrat

District 60
Dual Endorsement
Democrat
: Todd Maddox
Republican: state Rep. Mark Schreiber

District 64
Endorsed candidate: 
Jim Vathauer, Democrat 
Opponent: state Rep. Susan Carlson, Republican

District 67
Endorsed candidate:
Cheryl Arthur, Democrat
Opponent:
Mike Dodson, Republican

District 68
Endorsed candidate: state Rep. Dave Baker, Republican
Opponent:
Scott Dawson, Democrat

District 69
Endorsed candidate:
Ryan Holmquist, Democrat
Opponent: Clarke Sanders, Republican

District 70
Endorsed candidate:
state Rep. John Barker, Republican
Opponent: Jo Schwartz, Democra

District 71
Endorsed candidate: 
Jeffrey Zamrzla, Democrat
Opponent: Steven Howe, Republican

District 72
Endorsed candidate:
state Rep. Tim Hodge, Democrat
Opponent: Avery Anderson, Republican

District 75
No endorsement
Republican:
 state Rep. Will Carpenter
Democrat: Ethan Caylor

District 78
Endorsed candidate:
 Kathy Meyer, Democrat
Opponent: state Rep. Ron Ryckman Jr., Republican

District 79
No endorsement
Democrat: 
Ken White
Republican: state Rep. Cheryl Helmer

District 81
Endorsed candidate:
 Matthew Joyce, Democrat
Opponent: state Rep. Blake Carpenter, Republican

District 82
No endorsement
Democrat:
Edward Hackerott
Republican:
state Rep. Jesse Burris

District 83
Endorsed candidate: 
state Rep. Henry Helgerson, Democrat
Opponent: David Robbins, Republican

District 84
Endorsed candidate: 
state Rep. Gail Finney, Democrat
Opponent: Janet Sue Rine, Republican

District 85
Endorsed candidate
: Marcey Gregory, Democrat
Opponent: Patrick Penn, Republican

District 86
Endorsed candidate:
Stephanie Byers, Democrat
Opponent:
Cyndi Howerton, Republican

District 87
No endorsement
Democrat:
Matt Fox
Republican: Susan Estes

District 89
Endorsed candidate:
state Rep. K.C. Ohaebosim, Democrat
Opponent: Robert Herrick Jr., Republican

District 92
Endorsed candidate: state Rep. John Carmichael, Democrat
Opponent: Patrick McCormack, Republican

District 94
Endorsed candidate:
Derek Milligan, Democrat
Opponent: state Rep. Leo Delperdang, Republican

District 95
Endorsed candidate: state Rep. Tom Sawyer, Democrat
Opponent: Christopher Parisho, Republican

District 96
No endorsement
Democrat: state Rep. Stephanie Yeager
Republican: Tom Kessler, Republican

District 97 
Endorsed candidate: Kim Webb, Democrat 
Opponent:
state Rep. Nick Hoheisel, Republica

District 98 
Endorsed candidate: Steven Crum, Democrat
Opponent: state Rep. Ron Howard, Republican

District 99
No endorsement

Democrat Phil Hodson
Republican: state Rep. Susan Humphries

District 100
No endorsement
Democrat:
Chad Smith
Republican: state Rep. Dan Hawkins

District 101
No endorsement

Republican: state Rep. Joe Seiwert
Democrat: Elliott Adams

District 102
Endorsed candidate:
state Rep. Jason Probst, Democrat
Opponent: John Whitesel, Republican

District 103
Endorsed candidate: state Rep. Ponka-We Victors, Democrat
Opponent: Susanne Haynes, Republican

District 104
No endorsement

Democrat: Garth Strand
Republican: state Rep. Paul Waggoner

District 105
Endorsed candidate:
Michelle Snyder, Democrat
Opponent:
state Rep. Brenda Landwehr, Republican

District 106
Endorsed candidate: 
James Swim, Democrat
Opponent: 
Lisa Moser, Republican

District 111
Endorsed candidate:
Eber Phelps, Democrat
Opponent: state Rep. Barbara Wasinger, Republican

District 114
No endorsement
Democrat:
 Jeff Stroberg
Republican: Michael Murphy

District 116
Endorsed candidate: 
Rick Roitman, Democrat
Opponent: state Rep. Kyle Hoffman, Republican

District 119
Dual endorsement
Democrat
: Jan Scoggins
Republican: state Rep. Brad Ralph

District 121
No endorsement

Democrat: James Rexford
Republican: state Rep. John Resman